Na co si dát pozor při výběru šatní skříně?
Předtím než se pustíte do výběru šatní skříně do ložnice, měli byste mít jasno v tom, kam přesně ji chcete postavit a také jak by měla být velká. Spočítejte si dopředu, kolik budete potřebovat konkrétní zásuvek a polic a také odhadněte délku celé skříně s ohledem na délku tyče určené k zavěšení kabátů a šatů.
Z jakých typů šatních skříní můžete vybírat?
Potřebujete-li především velký počet zásuvek na drobné módní doplňky, bude se vám hodit nejspíše policová šatní skříň, do níž si můžete podle vlastní libosti dokoupit zásuvky a různé organizéry. Existují i typy šatních skříní vybavené pouze šatní tyčí. Nejčastěji se ale setkáte s kombinovanými šatními skříněmi, které jsou vybavené jak šatní tyčí, tak zásuvkami a policemi. Ty jsou také nejpraktičtější.
Na velikosti šatní skříně záleží
Šatní skříň by se vám především měla vejít na místo určení, ale zároveň by měla mít alespoň minimální rozměry dovolující uložení základních druhů oblečení. Pro trička, mikiny, kalhoty či košile počítejte s hloubkou minimálně okolo 50 cm. Budete-li chtít do skříně pověsit i saka, kabáty a bundy, měla by se její hloubka pohybovat alespoň kolem 60 cm. S dostatkem prostoru počítejte i na délku. Některé delší kabáty mohou potřebovat i 1,5 m. Nebojte se ani vysokých skříní. Oděvy do nich umístíte pomocí sklopné tyče a jednoduše vytáhnete nahoru.
Vnitřní vybavení skříně rozhoduje o její praktičnosti
Koupě šatní skříně rozhodně nekončí jejím postavením do ložnice. Je potřeba vybavit její interiér tak, aby byl co nejvíce praktický a bylo možné do něj uložit maximum věcí. Vnitřní uspořádání skříně byste měli podřídit zejména svým zvyklostem, tedy tomu, zda oblečení raději skládáte do úhledných hromádek anebo věšíte na ramínko. Zároveň byste se měli pokusit o oddělení toho, co nosíte ven a věcí určených přímo na tělo, tedy spodního prádla, triček, košil a podobně.
Pro dámu či pro pána?
O uspořádání interiéru šatní skříně rozhoduje také pohlaví jejího majitele. Pánové by rozhodně neměli vynechat věšák na kravaty a pásky, ale také tyč pro pověšení kalhot. Ta může být instalována na pevno anebo být výsuvná. Z hlediska materiálu se může jednat o kov anebo plast, v některých případech i dřevo s uchycovacími prvky. Bude-li majitelkou šatní skříně žena, rozhodně bude potřebovat větší množství drobných zásuvek pro uložení pásků, bižuterie, šátků. Chybět by skříni nemělo ani velké zrcadlo, v němž bude možné se spatřit od hlavy až k patě.