Ukotvení zahradních staveb
Každý, kdo má zahradu ví, kolik úsilí stojí, abychom si jí upravili k obrazu svému a kolik práce a úsilí je potřeba k její údržbě. Je to práce náročná na čas a peníze. Pokud již něco na své zahradě vytvoříte, je jistě žádoucí, aby to mělo trvalejší životnost. Dnes bych vám chtěl dát několik tipů, týkajících se způsobu kotvení nosných konstrukcí do terénu.
Mnoho lidí si na své zahradě staví pergoly, chatky, přístřešky, zahradní altány nebo dětská hřiště. Ve všech případech je nutností, především proto, abychom chránili zdraví našich blízkých, ale také náš majetek, aby byly nosné konstrukce těchto staveb důkladně uchyceny k terénu.
Jaký typ ukotvení vybrat
V dnešní době existuje velké množství sofistikovaných způsobů, metod a technických pomůcek, pomocí kterých můžeme ukotvit k terénu jakoukoli nosnou konstrukci zahradních staveb tak, aby toto ukotvení bylo maximálně bezpečné, pevné a dlouhodobé. Řešení, která se využívala ještě poměrně nedávno, kdy se kupříkladu dřevěné sloupky betonovaly přímo do země, nebo kdy konstrukce nebyla ukotvena a stála na podkladu pouze vlastní vahou jsou již překonané. Kromě toho taková řešení nebyla bezpečná a ani dlouhodobá jelikož docházelo k poškození materiálu konstrukce vlivem vlhka.
Současné kotvící prvky, které jsou dnes běžně k dostání, bývají kovové a jsou ošetřeny zinkováním. Vhodný výběr kotvání je ve velké míře závislý na podkladu, tedy na terénu do kterého budeme ukotvení provádět. Pro některé podklady, například travnatou plochu, jsou vhodné typy kování, jež se částečně zabetonují. Takový způsob ukotvení je mimořádně pevný a snadno odolá extrémním povětrnostním vlivům či mechanickému tlaku.
Do měkkého, ale pevného podkladu jsou zase vhodné zatloukací trny. Pro velmi tvrdé povrchy používáme podlahové úchyty, které se velmi snadno připevní například na beton nebo dlažbu.
Jednička v ukotvení konstrukcí – zemní vruty
Nejnovějším způsobem pro kotvení nosných konstrukcí jsou zemní vruty. Pokud si chcete ušetřit námahu a čas s výkopem děr a betonováním, použijte pro ukotvení konstrukce zemní vrut. Pomocí speciálně tvarované špice dokáží pozinkované zemní vruty obstát v jakémkoli terénu, a to bez snížení nosnosti či stability kotvení.
Ukotvení zahradních konstrukcí pomocí zemních vrutů je nejrychlejším a velmi stabilním způsobem pro uchycení pergol, zahradních chatek a částí dětských hřišť do jakéhokoli terénu.
Foto: Jan Polák – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33258549
- Pergoly a přístřešky - přehledné články o pergolách. Vše co potřebujete vědět na jediném místě. Od podlahy až po zastřešení pergol a přístřešků.